ZAREZERWUJ WYCIECZKI W NIŻSZYCH CENACH

Trzęsienie ziemi w Turcji – aktualna sytuacja

Trzęsienie ziemi w Turcji – aktualna sytuacja

Jak na pewno słyszeliście, dnia 6 lutego 2023 roku w w Turcji miały miejsca dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.6 i 7.8. Czym jest trzęsienie ziemi, dlaczego Turcja aż tak ucierpiała, jak wygląda aktualna sytuacja i jakie rejony są w strefie zagrożenia?

Czym jest trzęsienie ziemi?

W bardzo dużym uogólnieniu i skrócie trzęsienie ziemi to poruszanie się ziemi wywołane najczęściej przesunięciem się płyt tektonicznych lub ruchami podziemnymi. Zniszczenia zależą m.in od magnitudy trzęsienia, czyli siły tego zjawiska  oraz kilku innych czynników takich jak podłoże na jakim występuje czy jakość budownictwa. I tutaj pojawia się odpowiedź na kolejne pytanie…

Dlaczego Turcja aż tak ucierpiała?

Musimy cofnąć się do 1999 roku. Wtedy miało miejsce tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w Stambule. Zawaliło się mnóstwo budynków, zginęła masa ludzi. Od tamtego czasu powstające budynki muszą być budowane zgodnie z nowymi wytycznymi. W Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay i innych miejscowościach dotkniętych trzęsieniem z 6 lutego część zniszczonych i zrównanych z ziemią budynków była wybudowana przed 99 rokiem. Niestety nie były to jedyne budynki, które uległy zniszczeniu. W gruzach legły też bloki wybudowane 2,3 lata temu… Dlaczego, skoro z założenia powinny być odporne na mocne drgania skorupy ziemskiej? Smutna prawda jest taka, że nie przestrzegano nowych reguł a  nadzoru budowy albo nie było albo przymykała oko na niedociągnięcia czy materiał z jakiego wykonana jest konstrukcja. Podczas kontroli po tragedii jaka miała miejsce 3 tygodnie temu, zamiast dobrej jakości piasku znajdowano piasek z plaży (z muszelkami, kamyczkami) czy szyszki w murach bloku mieszkalnego. Kto jest winny do końca nie wiadomo. Czy są to kontrahenci, inżynierowie, budowniczy czy ktoś jeszcze inny? Nie chcemy wysnuwać wniosków i nikogo oskarżać, dlatego jeśli jesteście zainteresowani zachęcamy do dalszego zgłębienia tematu na stronach internetowych.

Jak wygląda aktualna sytuacja?

Do Alanyi przyjechało około 20 tysięcy osób z miast Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Maraş i okolic. Głównie są rozlokowani po hotelach czy prywatnych mieszkaniach. Często przyjeżdżają w samych piżamach, bez ubrań, kosmetyków, pieniędzy. Najbardziej potrzebne są ciepłe ubrania, kołdry i poduszki, buty, kosmetyki i artykuły higieniczne. Organizowane są zbiórki państwowe, miejskie, ale też prywatne. Ci, którzy nie opuścili swoich miast mieszkają w namiotach lub kontenerach, których niestety brakuje – nie zapominajmy, że jest tam sroga zima i temperatury są naprawdę niskie. Państwo zapewnia, że od marca ruszy z budową nowych osiedli, a więc pozostaje nam trzymanie kciuków.

Jakie rejony są w strefie zagrożenia?

W strefie zagrożenia trzęsieniem ziemi jest prawie cała Turcja za wyjątkiem Turcji centralnej i Riwiery Tureckiej. Na poniższej mapie możecie zobaczyć rejony wolne od trzęsień oraz te, które są narażone na trzęsienia. Jak widzicie, Alanya jest całkowicie bezpieczna. Zdarza się, że i my, w Alanyi, odczujemy niewielkie drgania, ale są one mało intensywne i prawie niewyczuwalne. Nie ma więc podstaw do obaw przed przyjazdem na wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!