REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Ramadan, czyli muzułmański miesiąc postu

Ramadan, czyli muzułmański miesiąc postu

Ramadan to islamski święty miesiąc postu. Trwa 30 dni od świtu do zachodu słońca i w tym czasie muzułmanie nie mogą jeść ani pić. Wskazana jest też wstrzemięźliwość od wszelkiego rodzaju używek i uprawiania seksu. Z postu zwolnione są osoby starsze, dzieci, kobiety w czasie menstruacji i ciąży oraz osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi.

Ramadan trwa 29-30 dni, w zależności od kalendarza księżycowego. Dla muzułmanów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Muzułmanie spędzają czas podczas Ramadanu na uwielbieniu, modlitwie i refleksji. Przekazują również jałmużnę tym, którzy mają mniej szczęścia niż oni sami. Jałmużna  ofiarowana jest w postaci pieniędzy, które przekazywane są potrzebującym lub w postaci gotowych paczek z jedzeniem, które można zakupić w marketach.

Pierwszy posiłek zwany sahur jest jedzony o świcie. Z czego składa się takie wczesne śniadanie?  Jest to normalne śniadanie tureckie, a więc pieczywo, warzywa, sery, oliwki, pasta z sezamu i melasa z winogron, jajka oraz hoşaf, czyli coś w rodzaju kompotu z suszonych owoców. W zależności od preferencji, na stole śniadaniowym może znaleźć się to, co dana rodzina lubi. W godzinach popołudniowo-wieczornych nadchodzi czas na kolację, czyli iftar. Zazwyczaj składa się z dwóch dań, czyli zupy i pilawu z mięsem, sałatką itd. Jedzenie nie różni się niczym od codziennego za wyjątkiem pieczywa. Podczas ramadanowej kolacji, zamiast zwykłego chleba zagryza się ramadan pidesi, czyli specjalne pieczywo w kształcie okrągłego  placka. Na większości stołach znajdziemy też daktyle, aby po całym dniu postu podnieść poziom cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!