Już za 7 dni rozpocznie się święto ofiarowania zwanym w Turcji Kurban Bayramı, które trwa 4 dni. Jego obchody mają miejsce około 70 dni po zakończeniu Ramazanu. To największe święto w Turcji i w ogóle w całym świecie islamu, upamiętniające ofiarę ze zwierzęcia, którą Abraham złożył Bogu zamiast swojego syna.
Jak święto ofiarowania wygląda w Turcji?
W każdej muzułmańskiej rodzinie, ojciec składa w swej ofierze zwierzę. Zazwyczaj jest to owca lub koza. Obowiązkiem składania ofiary jest wcześniejsze zabicie jej rytualnie, poprzez poderżnięcie gardła. Każdy, kto chce poświęcić swoje zwierzęta, może przekazać je do profesjonalnego ubicia, oczyszczenia oraz zapakowania. W małych wioskach, rolnicy nadal dokonują uboju samodzielnie, zapraszając sąsiadów na “podziwianie” składania ofiary przy filiżance herbaty.
Kurban Bayramı towarzyszy dobroczynny zwyczaj dzielenia się mięsem z biednymi, których nie byłoby stać na świętowanie. Swoją ofiarą, jak również innymi podarunkami w postaci słodyczy, baklavy i innych przysmaków, każda muzułmańska rodzina powinna podzielić się po równo z potrzebującymi oraz krewnymi. Mięso dzieli się zwykle tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. Popularnym świątecznym zwyczajem jest także kupowanie dzieciom nowych ubrań oraz przekazywanie dotychczasowych biedniejszym. Nowe stroje są noszone przez dzieci w trakcie świąt.
W dniu święta Kurban Bajram muzułmanie odwiedzają meczet, by wspólnie recytować Koran oraz rozdzielić prezenty. Święto Ofiar to czas miłości i wspólnoty, kiedy to muzułmańskie rodziny nieustannie goszczą i odwiedzają krewnych oraz przyjaciół. Jest to tradycja wzmacniająca więzi rodzinne, a także dająca możliwość pielęgnowania więzi pomiędzy starszymi a najmłodszymi pokoleniami. Szczególną atmosferę tego okresu można porównać do tej, jaka towarzyszy obchodom Wigilii Bożego Narodzenia.
Warto wiedzieć:
- W okresie Kurban Bajramu warto pozdrawiać Turków życzeniami wesołych świąt Iyi Bayramlar!
- Wszystkie placówki publiczne są zamknięte
- W trakcie Bajramu warto mieć przy sobie gotówkę – banki będą wówczas zamknięte, a w bankomatach może zabraknąć pieniędzy.