REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Jaskinie w Alanyi, które koniecznie trzeba odwiedzić

Jaskinie w Alanyi, które koniecznie trzeba odwiedzić

W najpopularniejszym kurorcie na Riwierze Tureckiej, czyli Alanyi, znajdują się dwie jaskinie, które zapierają dech w piersiach i koniecznie trzeba je zobaczyć na własne oczy!

Jakie jaskinie odwiedzić w Alanyi?

1. Jaskinia Damlataş – Kapiący Kamień.

Jest to jaskinia lądowa, która powstała 15 000 lat temu, a została odkryta dopiero w 1948, przez przypadek podczas budowy portu. Grota ma wysokość 15 metrów, a jej wnętrze zdobią stalaktyty, stalagmity i kolumny. Całkowita objętość jaskini wynosi około 2,5 tysiąca metrów sześciennych. Do powstania jaskini przyczyniły się opady deszczu w okresie zimowym. Woda deszczowa rozpuszczała wapienie, z których zbudowane są tamtejsze skały. Obecnie kapiącą wodę można obserwować przez 5-6 miesięcy w roku, głównie w porze zimowej.

Jaskinia Damlataş ma też swoje właściwości zdrowotne. Jest to bowiem idealne miejsce dla asmatyków. Na podstawie pomiarów ustalono, że wilgotność powietrza w jaskini wynosi około 98%, a zawartość dwutlenku węgla jest dwunastokrotnie wyższa niż w powietrzu na zewnątrz. Temperatura przez cały rok utrzymuje się na poziomie 22 stopni Celsjusza, a stopień jonizacji powietrza oraz jego lekka radioaktywność sprzyjają osobom cierpiącym na astmę.

Jaskinia położona jest po zachodniej stronie półwyspu w centrum Alanyi, tuż przy słynnej plaży Kleopatry. W pobliżu znajduje się parking samochodowy, biuro informacji turystycznej oraz przystanek autobusów, które wjeżdżają na szczyt wzgórza zamkowego.

2. Jaskinia DIM.

Jest to jedna z największych i najpiękniejszych pieczar na Riwierze Tureckiej udostępnianych turystom w okolicach Alanyi. Jej Głębokość to 360 metrów, a  jej wysokość i szerokość wahają się od 10 do 15 metrów. Dim to typowa jaskinia krasowa, która powstała na skutek działalności wody, rozpuszczającej stopniowo skały wapienne. Przez tysiące lat, kropla po kropli drążyły one wnętrze jaskini, ale obecnie proces ten uległ spowolnieniu, a poziom wody w jaskini wyrównał się z poziomem płynącego obok strumienia Dim. Nadal trwa natomiast formowanie się przepięknych stalaktytów i stalagmitów, które zdobią wnętrze jaskini.Skały w jaskini przybierają fantastyczne kształty, więc można wysilić wyobraźnię i spróbować znaleźć niedźwiedzia lub parę sów.

Na końcu jaskini  można zobaczyć utworzone naturalne jezioro o głębokości 19 metrów. Od wieków jaskinia służyła jako schronienie dla ludzi i zwierząt, natomiast jej systematyczne badania geologiczne zostały przeprowadzone dopiero w 1986 roku. Cztery lata później uzyskała ona status rezerwatu przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!