REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Hamam – łaźnia turecka

Hammam – tradycyjna turecka łaźnia

Hamam to rytuał, który nie zmienił się od setek lat. Choć dziś, kiedy każdy ma łazienkę w domu, nie towarzyszy Turkom tak często jak kiedyś, warto go spróbować, gdy nadarzy się taka możliwość – na przykład podczas zwiedzania Turcji. Na czym dokładnie polega hamam i dlaczego rytuał ten jest tak wyjątkowy?

Co to jest hammam?

Hamam to innymi słowy łaźnia turecka, a przy tym miejsce obowiązkowe dla każdego turysty będącego w Turcji. Warto rozpocząć w nim pobyt w tym kraju, aby zapewnić sobie zarówno trwałą opaleniznę, porządny relaks, jak i wyjątkowe wspomnienia z wyjazdu. Rytuał zazwyczaj składa się z seansu w saunie, zimnego prysznica, masażu rękawicami w marmurowej łaźni kąpielowej, mycia skóry specjalnym mydłem i masażu całego ciała.

Jak wygląda tradycyjny rytuał w łaźni tureckiej?

Cały proces trwa minimum dwie godziny, dlatego decydując się na odwiedziny w łaźni tureckiej nie powinniśmy być w pośpiechu.

Rytuał rozpoczyna się od zdjęcia ubrania. Mężczyźni muszą obwiązać się specjalnymi chustami zwanymi peştemal kobiety mogą natomiast korzystać z łaźni tureckiej w strojach kąpielowych. Tradycyjna chusta powinna być utkana ręcznie z bawełny, bez żadnych domieszek innych tkanin. Dzięki temu, że materiał jest szybkoschnący i chłonny, idealnie nadaje się do korzystania nie tylko z łaźni tureckiej.

Po zdjęciu ubrania, na stopy należy założyć klapki, które znajdują się na wyposażeniu każdej łaźni tureckiej. Kolejny krok to już wejście do marmurowych, zapierających dech w piersiach pomieszczeń. Znajdują się w nich podgrzewane podłogi i wykonane z marmuru ławy, zwane göbek taşı. Podobnie jak w łaźni parowej, także i tu panuje wysoka temperatura.  Ważne, by podczas rytuału spokojne oddychać, rozluźnić mięśnie i się wyciszyć.

Następnie zostaniemy umyci mydłem i lnianą, szorstką rękawicą. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się martwego naskórka, ale też poprawimy krążenie krwi. Po umyciu się pora na masaż kończący cały rytuał hamam.

Masażowi warto poświęcić nieco więcej uwagi.  Masaż przeprowadzony z wykorzystaniem aromatycznych olejków zapewnia wyjątkowe doznania aromaterapeutyczne. Olejki i oleje nie tylko będą przyjemnie pachnieć, ale też nawilżą i odżywią naszą skórę. Masażyści w łaźniach tureckich korzystają z różnych technik, jednak każdy masaż ma to do siebie, że pobudza organizm do wydzielania endorfin, głęboko odpręża, wycisza i pozostawia w znakomitej formie. Masaż wspomaga także regenerację organizmu zmęczonego pracą umysłową i wysiłkiem fizycznym, zmniejsza napięcie nerwowe, rozluźnia mięśnie i stawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!