ZAREZERWUJ WYCIECZKI W NIŻSZYCH CENACH

Co warto zobaczyć w Turcji?

Co warto zobaczyć w Turcji?

Jak powszechnie wiadomo Turcja to kraj duży, a co się z tym wiąże…. jest to kraj bardzo różnorodny. Pod wieloma względami. W zależności od regionu, w tym samym czasie, możemy spotkać śnieg i rozkwitające w słońcu tulipany, bujną zieleń i spalone od słońca wzgórza…. Dziś przygotowaliśmy zestawienie kilku miejsc, które warto odwiedzić w Turcji. Są one rozsiane po różnych regionach kraju – dla każdego coś dobrego.

Stambuł

Stambuł to jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Europejskim i azjatyckim. Jest to największe, najbardziej zaludnione i najbarwniejsze miasto w Turcji. Oficjalne dane mówią, że Stambuł zamieszkuje…. 15 milionów ludzi! To właśnie tutaj możemy zobaczyć słynną Hagię Sofię, Błękitny Meczet, Pałac Topkapı, wieżę Galata. Stambuł to most łączący Europę i Azję. Oprócz zabytków Stambuł oferuje sporą gamę festiwali filmowych, muzycznych, teatralnych, wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby. Jest to prawdziwa bomba kulturowa. Miasto żyje praktycznie całą dobę. W zależności od dzielnicy odnajdą się tu miłośnicy życia nocnego, ale również podróżnicy spragnieni odkrywania zabytków.

Pamukkale

Obowiązkowy punkt na mapie dla turysty. Miasteczko otoczone polami bawełny, z białymi tarasami wapiennymi, po których spływa błękitna woda, bogata w składniki mineralne z gorących źródeł. Wypływająca z nich woda, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady tworzą liczne nacieki. Wykorzystując nierówności terenu, powstają półkoliste baseny wody termalnej ukształtowane w formie tarasów, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Pamukkale, wraz z pobliskim Hierapolis, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kapadocja

To miejsce obłędne i oszołamiające. Na pewno wywarło ogromne wrażenie na każdym kto miał okazję Kapadocję odwiedzić. Unikatowość tego miejsca polega na charakterystycznych formach tufowych oraz domach i kościołach wykutych w tych wulkanicznych skałach. Krajobraz Kapadocji tworzą liczne doliny, wąwozy, kominy skalne i wspomniane wyżej, wyżłobione domostwa i kościoły, które aż do średniowiecza były ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa i dały początek idei życia klasztornego. Czy to kolejne zaskoczenie, że życie klasztorne narodziło się w muzułmańskiej Turcji ? 🙂

Jezioro Salda

Kraterowe jezioro, w regionie Burdur, kilkadziesiąt kilometrów od Denizli. Swoją popularność wśród ludności lokalnej zawdzięcza zawartym w wodzie związkom hydromagnezytu. Wierzy się, że mają one lecznicze właściwości na dolegliwości dermatologiczne. Ze względu na przejrzysty kolor wody i biały piasek zaczęto nazywać jezioro tureckimi Malediwami, co na zagranicznego turystę podziałało błyskawicznie. Miejsce zyskało popularność również wśród grona akademickiego, które na jeziorze Salda przeprowadziło liczne badania. Dowiodły one, że ​​jest to jedno z niewielu miejsc, w których wciąż rosną pradawne glony stromatolitowe. Aby chronić niezwykłości tego miejsca, krajowe władze postanowiły utworzyć tu park narodowy. Projekt ma zakończyć się w 2023 roku.

Myra i Demre – miasto św. Mikołaja

Miasto istniało co najmniej od V w.p.n.e. Jego kres datuje się na XI wiek, wskutek licznych trzęsień ziemi, powodzi i najazdu Arabów, które przyczyniły się do opuszczenia miasta. W czasie rozkwitu, Myra była jednym z największych portów morskich na wybrzeżu i produkowała własne monety. Interesującym punktem zwiedzania tego miejsca jest m.in. kompleks grobowców licyjskich wykutych w skałach czy amfiteatr wydrążony w skale. A jaki związek ma turecka Myra ze św. Mikołajem? Otóż Święty był biskupem antycznej Myry i został pochowany w kościele pod jego wezwaniem, w oddalonym o kilometr Demre (antyczna Myra).

Kekova – podwodna wyspa

Mała wysepka w pobliżu Demre. Są to ruiny zatopionego w efekcie trzęsień ziemi miasta Kekova. Ówczesne władze bizantyjskie podjęły próbę odbudowania miasta, jednak najazdy arabskie spowodowały jego opuszczenie. Dzięki krystalicznej wodzie, możemy zobaczyć fragmenty zatopionych ruin oraz pamiątek z czasów starożytnych.

Wyspy Książęce – ucieczka od stambulskiego zgiełku

Jest to grupka małych, malowniczych wysepek na Morzu Marmara. Skąd nazwa? W starożytności wyspy służyły za  miejsce zsyłki książąt i księżniczek. Można się tam dostać płynąć promem ze Stmabułu z dzielnic Sirkeci, Bostanci lub Kadikoy. Turyści najchętniej odwiedzają dwie z dziesięciu wysp: Büyükada i Heybeliada. Na Büyükada warto odwiedzić cerkiew św. Jerzego, a na drugiej wyspie budynki nieczynnego już seminarium duchownego. Co ciekawe, na wyspach możemy poruszać się wyłącznie pojazdami państwowymi. Dlaczego? Wynika to ze stromych i wąskich dróg, które wiją się po wyspach. Dlatego ruch pojazdów mechanicznych jest zabroniony. Do niedawna środkami transportu po wyspach były rowery i dorożki konne, które ustąpiły miejsca niewielkim pojazdom elektrycznym. Wyspy to prawdziwa oaza spokoju z urokliwą zabudową.

Çanakkale – miasto w północno – zachodniej Turcji

Główną atrakcją miasta jest XIX wieczna wieża zegarowa. Została zbudowana z surowca sprowadzonego specjalnie z miasta Ayvalık, z różowego granitu. Wieża ma pięć pięter. Z czterech stron zawieszone są tarcze zegarowe. W późniejszych latach do wieży została dobudowana fontanna. W pobliżu wieży znajdziemy klimatyczne lokale oraz hotele. To właśnie w tym mieście znajduje się statua konia trojańskiego, która jest prezentem od hollywoodzkiej ekipy filmowej „Troja”. Kolejną atrakcją wartą odwiedzenia jest Lustrzany Bazar, do złudzenia przypominający Bazar Egipski w Stambule. Çanakkale to miasto portowe, a więc na pewno nie przejdziemy obojętnie obok portu, z długą nadmorską promenadą wzdłuż której rozciągają się urokliwe knajpki.  Dla amatorów muzeów i zabytków, miasto ma do zaoferowania Muzeum Marynarki Wojennej, Twierdzę Çimenlik, Muzeum Wojskowe. Miasto jest naznaczone ważną historią – chodzi mianowicie o Bitwę o Galipoli, która rozegrała się w latach 1915-16.

Ayvalık –turecko grecki mix

Trzymając się Turcji Egejskiej należy wspomnieć o miasteczku Ayvalık. Jest ono na tyle blisko greckiej wyspy Lesbos, że kursują między nimi promy. Miasto słynie m.in. z produkcji oliwy z oliwek oraz czarujące zabudowy z czasów osmańskich. W czasach Imperium Osmańskiego, Ayvalık było niemal w całości zamieszkane przez Greków i posiadało autonomię. Dziś, na próżno szukać greckich mieszkańców, ponieważ większość z nich wróciła do Grecji lub przeszła na islam i wtopiła się w społeczeństwo. Stąd, w dużym uproszczeniu, mix kultury greckiej i tureckiej, co tworzy niepowtarzalny klimat. Co zobaczyć? Meczet Zegarowy, który początkowo pełnił funkcję cerkwi lecz z czasem przekształcono go w świątynię muzułmańską. Wartym odwiedzenia jest również promenada z restauracjami, kawiarniami i straganami.

Antalya – centrum Riwiery Tureckiej

Miasto w południowo-zachodniej Turcji. Zabytki są dobrze zachowane i pochodzą głownie z czasów starożytnych. Większość z nich możemy podziwiać w centrum miasta. Głównymi atrakcjami są: Brama Hadriana, która jest swego rodzaju granicą między starówką a nowoczesnym duchem miasta. Cała dzielnica Kaleiçi, która skrywa dobrze zachowane zabytki m.in. zabytkowy port, Złamany Minaret czy architekturę osmańską.

Side – antyczna perła

Punkt obowiązkowy na wycieczkowej mapie turystów z Riwiery Tureckiej. Do największych atrakcji należą ruiny amfiteatru, łaźni oraz świątyni Apolla. Zwiedzanie zabytków umili nam spacer czarującym deptakiem z licznymi sklepikami i kawiarniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!