W Turcji najpopularniejszym wypiekiem jest simit, czyli złoto-brązowe ciasto chlebowe w kształcie pierścienia posypane dużą ilością sezamu.
Nazwa simit pochodzi od tureckiego słowa “SIMITHANE” oznaczającego skład mąki. Historia wypieku simitów sięga czasów Imperium Osmańskiego, który przez sułtanów był uważany za cenny i luksusowy przysmak. Uważa się, że pierwsze simity powstały w pałacowej kuchni Sulejmana Wspaniałego w XVI wieku. Sułtani uważali, że simit jest oznaką uznania i ofiarowany był w prezencie pałacowym strażnikom. Podczas Ramadanu był głównym elementem kolacji. Za sprawą prostego składu i sposobu przygotowania simit trafił wszędzie, nawet na stoły chłopów i rzemieślników. W ten sposób Tureckie precle stały się symbolem i istotnym elementem kultury tureckiej.
Współcześnie simitami zajadają się wszyscy, bez względu na status społeczny i upodobania kulinarne. Warto wiedzieć, że turecki obwarzanek jest podstawowym tureckim artykułem spożywczym, który można nabyć niemal w każdej piekarni oraz u ulicznych sprzedawców w rożnych wariantach i jest obowiązkowym elementem tureckich śniadań. Najczęściej do spożywania tureckich precli towarzyszy turecka herbata, ajran lub alternatywnie turecka kawa. Simit może być też serwowany z rożnymi dodatkami, przykładowo z serkiem topionym, dżemem, nutellą lub miodem.