REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Produkcja ceramiki w Kapadocji - doświadczanie tradycyjnej sztuki

Produkcja ceramiki w Kapadocji – doświadczanie tradycyjnej sztuki

Jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Kapadocji jest doświadczenie wyrobu ceramiki. Dystrykt Avanos w prowincji Nevşehir w regionie Kapadocji słynie z ceramiki.

Ceramika Avanos, znana w starożytności pod nazwami takimi jak Zuwinasa, Nenansa i Venessa, odzwierciedla tysiące lat historii. Produkcja ceramiki w Avanos trwa nieprzerwanie od czasów Hetytów. Produkcja ceramiki jest znana na tym obszarze jako starożytna sztuka od czasów Hetytów (1800 pne) i jest kontynuowana w starożytny, tradycyjny sposób.

Ceramika w Kapadocji

Głównym powodem, dla którego ceramika jest tak rozpowszechniona, jest czerwona gleba w regionie. Czerwona glina w delcie rzeki Kızılırmak doskonale nadaje się do wyrobu ceramiki. Gdy Kızılırmak eroduje warstwę czerwonego tufu utworzonego przez erupcję wulkanów, pojawia się czerwone błoto i mieszanka czerwonego tufu i wału. Ta oleista i miękka gliniasta gleba zebrana u podnóża gór Avanos i złóż Kızılırmak zamienia się w arcydzieło w rękach mistrzów.

Jak powstaje ceramika w Avanos?

Przede wszystkim przez sito przesiewa się tłustą i miękką glinę zebraną u podnóża gór Avanos i delty rzeki Kızılırmak. Następnie miesza się z wodą i zamienia na ciasto. To ciasto jest odstawiane przez tydzień i formowane za pomocą koła lub formy. Jednak powszechną i tradycyjną metodą jest koło (tokarka). Garncarz umieszcza ciasto na kole. Następnie uderza stopami w spód koła, umożliwiając szybkie obracanie się koła. Podczas tej rotacji garncarz przygotowuje produkt, formując ciasto. Następnie ukształtowany garnek jest malowany i dekorowany przed wyschnięciem. W lokalnej sztuce nazywa się to zbroją (zırhlama. Powierzchnia garnka pancernego jest polerowana narzędziem, zanim całkowicie wyschnie. Proces ten nazywa się kalandrowaniem (perdahlama). Opancerzony i wypolerowany garnek suszy się, czekając na odpowiedni czas na słońcu. Suszone garnki gotuje się w piekarnikach przez 1-3 dni i przechowuje w piekarniku do ostygnięcia. Po ostygnięciu doniczki są glazurowane w celu uzyskania szklistego wyglądu na powierzchni doniczek.

Co można zrobić z ceramiką w Kapadocji i Avanos?

Przede wszystkim warto kupić wyroby garncarskie na pamiątkę Kapadocji. Produkty te, wytwarzane tradycyjnymi metodami i ozdobione lokalnymi motywami, zawsze będą przypominać Kapadocję. Cena produktu różni się w zależności od jego wielkości i pracy włożonej w produkt. Najbardziej znanym z tych produktów jest dzbanek „Hetycki dzbanek słoneczny”. Słowo Hetycki w nazwie produktu ma na celu podkreślenie, że garnek ten pochodzi od Hetytów. Hetyci zrobili ten dzban, aby reprezentował słońce, ich pierwszego boga, i pozostawili pusty środek dzbanka, aby reprezentował słońce. Według legendy Hetyci po napełnieniu dzbanka winem lub wodą ustawiają dzbany przed wschodem słońca na najwyższym miejscu regionu i ustawiają je w kierunku słońca. Wierzyli, że kiedy światło wschodzącego słońca przechodzi przez ten dzban, słońce pobłogosławi to wino lub wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!