REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Pamukkale lot balonem i jezioro Salda z Alanyi

Pamukkale – gdzie jest to miejsce i co tam zobaczymy?

Pamukkale to na równi z Kapadocją wizytówka Turcji. Jesteście ciekawi jak długo trwa podróż do tego miejsca i co tam tak właściwie jest? Zapraszamy do artykułu!

Pamukkale dosłownie oznacza Bawełniany Zamek lub Bawełniana Twierdza. Miejscowość położona jest w dolinie Cürüksu, kilkanaście kilometrów od Denizli, na zachód od Alanyi. Droga samochodem zajmie około 5 godzin. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładza się na powierzchni i wytrąca związki, których osady tworzą liczne nacieki. Dzięki nierównościom terenu, powstają półkoliste baseny wody termalnej oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat.

Pamukkale zostało przekształcone w park narodowy w celu ochrony tarasów wapiennych, a następnie UNESCO wpisało obiekt na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna, napełniając utworzone sztucznie baseny. Wejście na trawertyny, z uwagi na ochronę osadów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia.

Zbocza Pamukkale okala potężne starożytne miasto Hierapolis, które można zwiedzić razem z naszym polskim przewodnikiem. Zobaczycie m.in. antyczny teatr, łaźnie rzymskie, ruiny gimnazjonu i świątynię Apollona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!