REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Pamiątki z Turcji - co warto kupić będąc w Turcji?

Pamiątki z Turcji – co warto kupić będąc w Turcji?

Na pewno chcielibyście kupić pamiątki z Turcji dla was lub kogoś innego i zastanawiacie się co właściwie z tej pięknej Turcji przywieźć? Przychodzimy więc z pomocą!

Jakie pamiątki przywieźć z Turcji?

Zaproponujemy Wam kilka pamiątek, które sprawią że wrócą wyjątkowe wspomnienia z tym wspaniałym miejscem!

1. Oko proroka

Najchętniej kupowaną rzeczą w Turcji jest “oko proroka”. Można zobaczyć je praktycznie wszędzie na ulicach, w domach, na ścianach, wyrobach jubilerskich. Wszyscy wierzą, że „oko proroka” ma dużą moc i chroni przed zauroczeniem. Uważam. że jest to pamiątka, która zawsze będzie wam przypominała o Turcji 🙂

2. Herbata i kawa

Na pewno prawie na każdym kroku widzieliście Turków popijających turecką herbatę. Turecka herbata, czyli Çay jest wizytówką tego kraju i picie jej jest jednym z miejscowych rytuałów. Jest inna od herbat, które kupujemy w Polsce. Turecka herbata jest ciemna i ma bardzo mocny aromat i smak. Do herbaty można zakupić małe szklanki w kształcie tulipana, w których zawsze jest podawana. Najlepsza herbata pochodzi z Rize, także warto przed zakupem zwrócić na to uwagę i sprawdzić etykietkę  Drugą opcje, którą wam zaproponuję może być kawa po turecku. Drobno zmielona, czarna, aromatyczna i bardzo mocna. Dla koneserów kawy to będzie strzał w 10. Dobrze byłoby usiąść jesienną porą przy kubku kawy albo herbaty, która od razu przywołałaby na myśl Twoje ostatnie wakacje, prawda?

 3. Tureckie lokum i chałwa

Popularne “Turkish delights”, czyli małe, kwadratowe, słodkie galaretki oprószone cukrem pudrem na pewno będą pysznym dodatkiem do zakupionej Tureckiej Kawy. Lokum jest tradycyjnym smakołykiem i jest sprzedawany w różnych smakach w Tureckich sklepach i bazarach, a najlepszy smak to różany, pistacjowy oraz kokosowy. Także Chałwa jest popularnym słodkim produktem w Turcji, a najlepsza jest ta z pistacjami.

4. Owocowe wina

W Turcji można kupić wina w przeróżnych smakach, jak na przykład granatowe, o smaku morwy białej lub czarnej czy nawet melonowe, które jest szczególnie smaczne. Na pewno warto poznać ten zupełnie inny świat wina. Ciekawostką jest, że Turcja znajduję się na 5 miejscu pod względem wielkości upraw winorośli.

5. Aromatyczne przyprawy

Będąc na Tureckim bazarze na pewno zobaczycie wiele stoisk z kolorowym i aromatycznymi przyprawami. Są bardziej aromatyczne, lepsze jakościowo i sprzedaje się je na wagę. My szczególnbie polecamy Pul Biber, czyli bardzo ostry czerwony pieprz, który jest idealną przyprawą do mięs i zup, której na próżno szukać w Polsce.

6. Ceramika

Pamiątka, którą musi przywieźć ze sobą każdy turysta. Po powrocie ze słonecznej Turcji z pewnością zachwyci nie jedną osobę. Najpiękniejsze wyroby ceramiczne kupić można w: Kapadocji, Iznik oraz Avanos.

7. Sułtanit

To jeden z najbardziej unikatowych Tureckich kamieni jaki zawładnął rynkiem jubilerskim w ostatnim czasie. Jest wyjątkowy, bo jego kolor zmienia się w zależności od rodzaju i kąta padania światła. Mieni się od zieleni, przez róże i fiolety, aż po wszelkiego rodzaju odcienie bursztynu. Wyjątkowość sułtanitu to nie tylko jego niesamowite właściwości zmiany koloru, ale również obszar występowania. Ten półszlachetny kamień występuje tylko w Turcji, w rejonach górzystej Anatolii. I jak głosi legenda, sułtani nosili pierścienie z tureckim kamieniem i ozdabiali nimi ubrania, a dodatkowo klejnoty sułtanitów były prezentowane jako dar dla żon i konkubin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!