REZERWUJ WYCIECZKI ONLINE W CENACH O 10% NIŻSZYCH!

Choinka i prezenty w Turcji - o co chodzi?

Choinka i prezenty w Turcji – o co chodzi?

Czy w Turcji obchodzone są Święta? Dość często spotykamy się z takim pytaniem od naszych kochanych turystów podczas wycieczek, szczególnie podczas wycieczki do Demre, skąd pochodził i gdzie biskupem był św. Mikołaj. I zapewne głowią się nad tym nie tylko turyści odwiedzający Turcję. W tym wpisie spieszymy z odpowiedzią na pytanie: czy w Turcji obchodzone jest Boże Narodzenie?

Jak powszechnie wiadomo, Turcja to kraj muzułmański – religią wiodącą jest Islam. Nie oznacza to, że nie ma tutaj wcale chrześcijan, ba… najstarszy kościół chrześcijański znajduje się właśnie w Turcji (kościół asyryjski), a przed prześladowaniami pierwsi chrześcijanie ukrywali się w Kapadocji, tworząc kościółki i swoje podziemne miasta.

Muzułmanie w swojej religii również mają Jezusa, ale jest to jeden z proroków i nie świętuje się Jego narodzenia. A więc tutaj znajduje się odpowiedź na pytanie czy w Turcji obchodzone jest Boże Narodzenie… Nie. Turcy Bożego Narodzenia nie celebrują, bo są wyznawcami innej religii. Natomiast w rodzinach mieszanych czy wśród obcokrajowców zamieszkujących Turcję – jak najbardziej.

Nie oznacza to, że nie znajdziemy świątecznych akcentów w tureckich miastach. Znajdziemy. I to nawet całkiem sporo.  Ale przystrojone ulice i ubrane choinki nie są związane ze Świętami, a z Nowym Rokiem. Turcy dekorowanie domów, ulic, czy obdarowywanie się prezentami kojarzą z Nowym Rokiem. Oczywiście nie wszyscy Turcy ubierają choinki czy wręczają sobie prezenty z tej okazji, ale jest to coraz bardziej popularne. Jest to zwyczaj, który przyszedł z Zachodu i w Turcji został przypisany do Nowego Roku. Dziś świadomość Turków jest coraz większa i zdają sobie sprawę, że tydzień przed Sylwestrem, w innych częściach globu, świętuje się Boże Narodzenie.

A jak po turecku powiedzieć Wesołych Świąt? Mutlu Noeller! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Satysfakcja gwarantowa

Z nami odwiedzicie najciekawsze miejsca Riwiery Tureckiej

Taniej przy rezerwacji online

Przy rezerwacji online ceny o 10% niższe

Klienci z całego świata

Oferujemy obsługę w różnych językach

W 100% bezpieczne płatności

Przelew / MasterCard / Visa / iyzico

× Napisz do nas!