Nieodłącznym elementem tureckiego handlu jest biżuteria. Półki sklepowe uginają się od przepięknych ozdób, które nie tylko odzwierciedlają najnowsze trendy, ale również pokazują klasyczne osmańskie wzory.
Czy warto kupować złotą biżuterię w Turcji?
Od wieków złoto jest łączone z obszarem Turcji. Przykładem jest Król Midas, który był władcą Frygii – musiał obmyć się w rzece Paktol, aby pozbyć się daru przemieniania wszystkiego w złoto. Rzeka od tej pory stała się złotonośna. Następnie okres bizantyjski i pękający w przepychu Konstantynopol. A obecnie, seriale przybliżają bogactwo jakie panowało na dworze osmańskim. Jednak złoto to też element tradycji. Biorąc ślub panna młoda otrzymywała w posagu złoto, które traktowano też jako jej zabezpieczenie.
Odwiedzając tureckie sklepy jubilerskie natkniemy się na biżuterię o próbie nie niższej niż .500. Popularna jest próba 585 lub 750. Znajdziemy także białe złoto oraz różowe. Ceny w sklepach z biżuterią są rzadkością, ale ta aura tajemniczości jest tylko zaproszeniem do niezwykle intrygującego procesu targowania się. Możemy nabyć niezwykłe wzory zawieszek, pierścionków czy wisiorków, które często okazują się zapowiedzią tego co zobaczymy za jakiś czas w polskich sklepach.
Pierścionek haremowy
Znany również jako „tureckie obrączki ślubne” lub „obrączki haremowe”, przez lata zawsze służyły jako bardzo unikalny styl pierścionka zaręczynowego lub obrączki ślubnej. Tradycyjnie są one formowane z dowolnego miejsca od dwóch do dwunastu oddzielnych pierścionków, splecionych razem w jeden większy pierścionek.
Pierścionek powinien składać się z kilku mniejszych pierścionków Pierwszy może być wysadzany rubinami, które symbolizują miłość namiętność. Drugi powinien mieć szmaragdy, które wyobrażają szczęście. Kolejna część powinna posiadać niebieskie szafiry, kojarzone z mądrością. Ostatnia część powinna zawierać diamenty symbolizujące czystość, wierności i nierozerwalności związku.
Pierścionek haremowy na pewno będzie świetną pamiątką z Turcji.
Oko proroka – nazar boncuğu
Najpopularniejszy motyw wykorzystywany w branży jubilerskiej. Jest to popularna zawieszka, która ma jej właściciela chronić przed “złym spojrzeniem”. Oko proroka może być pojedynczą zawieszką, kolczykami, bransoletką składającą się z oczek z tym motywem. Małe niebieskie oczko zawsze będzie nam przypominało Turcję.
Turkus
Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji (turecki kamień), gdyż szlak handlowy z Persji do Europy wiódł niegdyś przez Turcję. Jest to powszechnie występujący minerał. Temu kto lubi go nosić zapewnia powodzenie w sprawach materialnych i szczęście rodzinne. Pomaga w rozwikłaniu problemów. Obserwując go zauważymy, że żyje on jakby naszym życiem. Wierzono, że kto nosi ten kamień, temu nigdy nie zabraknie chleba. Ponoć zmienia barwę, gdy właściciel jest chory lub grozi mu niebezpieczeństwo – wtedy blednie i szarzeje.