Czy wiedziałeś o tym, że najpopularniejszym gorącym napojem Turków jest çay?

W każdym tureckim domu obecna jest herbata, którą piję się w Turcji od rana do wieczora i podawanie jej jest oznaką gościnności. Praktycznie odwiedzając Turcję, zostaniecie nią poczęstowani prawie wszędzie.

Na jedną osobę jej spożycie sięga 3 kg rocznie!

Picie tego gorącego napoju wpływa dobrze na nasz organizm, regulując wewnętrzną temperatuę ciała.

Çay parzony jest w podwójnym czajniku przypominający starego typu samowary. W górnej części przygotowuje się esencję, a w dolnej gotuję się wodę. Zazwyczaj jej przygotowanie zajmuję 20 minut, aby uzyskać mocny smak i intensywny aromat.

Woda na dolnym piętrze paruje i pozwala liściom na oddawanie aromatu, Po zagotowaniu należy zalać wrzątkiem herbaciany susz i dolną część czajnika uzupełnić zimną wodą. Dolna część też ma za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę przygotowanej herbaty. Dlatego można nią długo się delektować.

Gorący çay jest podawany w szklaneczkach o kształcie tulipana.

Çay stał się popularny dopiero na początku XX wieku, wcześniej najpopularniejszym napojem była kawa, ponieważ po zmianie granic państwa trzeba było ją importować. Herbatę natomiast zaczęto uprawiać w Turcji.

Turecka herbata rośnie w rejonach morza czarnego w Rize, gdzie klimat jest bardzo odpowiedni dla herbacianych krzewów. Jest tam bardzo wilgotno i umiarkowanie ciepło: letnie temperatury nie przekraczają zwykle 25°C.

Turcja jest zresztą jednym z największych na świecie producentów herbaty.

Będąc w Turcji polecamy wam spróbowanie tej przepysznej herbaty.

Mogę wam obiecać, że na jednej szklaneczce się nie skończy 🙂

Zapraszamy do rezerwacji wycieczek na naszej stronie

jointrips.pl