Jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Kapadocji jest doświadczenie wyrobu ceramiki.

Dystrykt Avanos w prowincji Nevşehir w regionie Kapadocji słynie z ceramiki. Najsłynniejszym producentem ceramiki terakotowej w Kapadocji jest Avanos.

Ceramika Avanos, znana w starożytności pod nazwami takimi jak Zuwinasa, Nenansa i Venessa, odzwierciedla tysiące lat historii. Produkcja ceramiki w Avanos trwa nieprzerwanie od czasów Hetytów. Produkcja ceramiki jest znana na tym obszarze jako starożytna sztuka od czasów Hetytów (1800 pne) i jest kontynuowana w starożytny, tradycyjny sposób.

 

Ceramika w Kapadocji

Głównym powodem, dla którego ceramika jest tak rozpowszechniona, jest czerwona gleba w regionie. Czerwona glina w delcie rzeki Kızılırmak doskonale nadaje się do wyrobu ceramiki. Gdy Kızılırmak eroduje warstwę czerwonego tufu utworzonego przez erupcję wulkanów wulkanicznych, pojawia się czerwone błoto i mieszanka czerwonego tufu i wału. Ta oleista i miękka gliniasta gleba zebrana u podnóża gór Avanos i złóż Kızılırmak zamienia się w arcydzieło w rękach mistrzów.

Jak powstaje ceramika w Avanos?

Przede wszystkim przez sito przesiewa się tłustą i miękką glinę zebraną u podnóża gór Avanos i delty rzeki Kızılırmak. Następnie miesza się z wodą i zamienia na ciasto.

To ciasto jest odstawiane przez tydzień i formowane za pomocą koła lub formy. Jednak powszechną i tradycyjną metodą jest koło (tokarka).

garncarz umieszcza ciasto na kole. Następnie uderza stopami w spód koła, umożliwiając szybkie obracanie się koła. Podczas tej rotacji garncarz przygotowuje produkt, formując ciasto.

Następnie ukształtowany garnek jest malowany i dekorowany przed wyschnięciem. W lokalnej sztuce nazywa się to zbroją (zırhlama. Powierzchnia garnka pancernego jest polerowana narzędziem, zanim całkowicie wyschnie. Proces ten nazywa się kalandrowaniem (perdahlama). Opancerzony i wypolerowany garnek suszy się, czekając na odpowiedni czas na słońcu. Suszone garnki gotuje się w piekarnikach przez 1-3 dni i przechowuje w piekarniku do ostygnięcia. Po ostygnięciu doniczki są glazurowane w celu uzyskania szklistego wyglądu na powierzchni doniczek.

Co można zrobić z ceramiką w Kapadocji i Avanos?

Przede wszystkim warto kupić wyroby garncarskie na pamiątkę Kapadocji. Produkty te, wytwarzane tradycyjnymi metodami i ozdobione lokalnymi motywami, zawsze będą przypominać Kapadocję. Cena produktu różni się w zależności od jego wielkości i pracy włożonej w produkt.

Najbardziej znanym z tych produktów jest dzbanek „Hetycki dzbanek słoneczny”. Słowo Hetycki w nazwie produktu ma na celu podkreślenie, że garnek ten pochodzi od Hetytów. Hetyci zrobili ten dzban, aby reprezentował słońce, ich pierwszego boga, i pozostawili pusty środek dzbanka, aby reprezentował słońce. Według legendy Hetyci po napełnieniu dzbanka winem lub wodą ustawiają dzbany przed wschodem słońca na najwyższym miejscu regionu i ustawiają je w kierunku słońca. Wierzyli, że kiedy światło wschodzącego słońca przechodzi przez ten dzban, słońce pobłogosławi to wino lub wodę.

 

Z naszym biurem wycieczek fakultatywnych jointrips.pl masz szansę odwiedzić i zobaczyć Kapadocję, jak i jej tradycyjną sztukę.

MAGICZNA KAPADOCJA (LINK DO OFERTY)