Gdzie pójść na pysznego kebaba w Alanyi, dokąd się udać aby spróbować domowego jedzenia, jak u tureckiej gospodyni? Gdzie dobrze zjeść, gdy hotelowe jedzenie niekoniecznie trafia w nasze gusta lub przyjechaliśmy do Alanyi na własną rękę?

Kuchnia domowa, czyli sulu yemek

Wyjaśnijmy najpierw czym jest sulu yemek. Można przyrównać to do bradzo płynnych potrawek lub gulaszy. Są to dania jednogarnkowe, najczęsciej mięso z warzywami duszone we własnym sosie z wodą, same warzywa jak na przykład ciecierzyca w pomidorach, fasola z pomidorami itp. Sulu yemek podaje się w towarzystwie pilavu (ryż przygotowany na turecki sposób) lub kaszy bulgur. Jest to typowa kuchnia domowa, pyszna, zdrowa i sycąca! A co najważniejsze, nie ma stałego menu, ponieważ codzinnie gotowane jest inne jedzenie! Podchodzimy do lady i wybieramy to, na co mamy ochotę. Są też opcje wegetariańskie! Tego typu jedzenie zjemy w dwóch restauracjach w Alanyi, które w naszej opinii są najlepsze pod względem kuchni domowej.

  1. Sardunya Ev Yemekleri & Mantı

Przytulny lokal, w centrum miasta niedaleko naszego biura. Do wybory właśnie jedzenie domowe, zupy, desery, czy tureckie zapiekanki. Menu jest codziennie nowe. Oprócz sulu yemek możecie skosztować tureckich, małych pierożków mantı. Polecamy wszystko a z deserów szczególnie sernik baskijski! Koszt jednego dania to ok 50 TL.

  1. Mini Mutfak

Knajpka działająca na tej samej zasadzie co Sardunya. Podchodzimy do lady i wybieramy to, na co mamy ochotę. Cenowo jak wyżej ok. 50 TL za jedno danie. W cenie jest też herbatka i zielenina. Restauracja mieści się w samym centrum Alanyi, nieopodal portu. W godzinach lunchu, czyli 12:30-13:30 jest pełna!

Kebab

Wszysyc Turcję kojarzą głównie z kebabem… Słusznie i nie, bo oprócz kebaba Turcja ma mnóstwo innego rodzaju pysznego jedzenia. Gdzie spróbować dobrego kebaba?

  1. Lezzet Kebap Evi

Restauracja specjalizująca się w potrawach mięsnych, głównie znajdziemy tu kebap na różne sposoby. Do wyboru kebap w bułce, kebap durum, iskender i wszystkie kebaby o których możemy zamarzyć. Restauracja znajduje się na ukos od naszego biura. Ceny za np. Adana kebap zaczynają się od około 60 TL.

Kebap, przystawki, pide, mięsa, sałatki, makarony….

W restauracjach które wymienimy poniżej, jest już normalne menu, obsługa, nie ma tzw. sulu yemek. Dania wybieramy z karty. Ceny są również przystępne, a jedzenie niezmiennie smaczne.

  1. Ravza Restaurant

Restauracja ma dwie lokalizacje: pierwsza jest na bazarze przy porcie (nieopodal Ziraat Banku). Druga restaurcja Ravza jest schowana w uliczce w dzielnicy Hacet. Jest to nadal centrum Alanyi, ale nie już tak ścisłe. Zjecie tam kebaby, mięsa duszone, sałatki różnego rodzaju, meze (tureckie przystawki) oraz pide, czyli turecką pizzę. Meze dostaniecie zaraz po złożeniu zamówienia, a po skończonym posiłku oczywiście zostaniecie poczęstowani herbatą. Jest to restauracja typowo turecka chętnie odwiedzana przez Turków, a więc na pewno poczujecie turecki klimat. Z uwagi na to, że reastauracja nie jest nastawiona na turystów ceny są również bardzo przystępne.

Ryby i owoce morza

  1. Pasha et ve balık

Restauracja nieco droższa, ale nadal przystępna. Dużą zaletą jest jej lokalizacja – tuż przy samej plaży Keykubata. Można usiąść w środku lub na zewnątrz i wsłuchiwać się w szum fal oglądając zachód słońca i jedząc pyszną kolację. W menu znajdziemy ryby, owoce morza i mięso. Dla odmiany w tej restauracji można zamówić alkohol – mają bardzo dobre wina, jednak najczęściej wybieranym trunkiem jest rakı, ponieważ według Turków to właśnie ona najbardziej współgra ze smakiem ryby. Tutaj równiez czeka na nas zestaw przystawek przed daniem głównym.

  1. Moby Dick Balık i Mercan Balık

Te dwie restauracje znajdują się na targu rybnym. W tym  miejscu co wtorek odbywa się też bazar warzywno -owocowy zatem można skorzystać z dwóch rzeczy za jednym zamachem. Obie są tanie i serwują świeże ryby. Możemy podejść do lodówek wyłożonych lodem, aby zobaczyć co dokładnie chcemy zjeść. Warto zapytać obsługę co akurat polecają oraz ile mniej więcej zapłacicie za wybrane porcje. Do posiłku oczywiścei woda, surówki i chleb w cenie, a po posiłku oczywiście herbatka. Oprócz skorzystania z usług restauracji możecie tez kupić świeżą rybę i przyrządzić ją w domu lub kupić już przyrządzoną.

Nam ślinianki zaczęły pracować intensywniej, wybieramy się na rybkę! A Wy? Skorzystacie z którejś restauracji?