Na pierwszy rzut idą Wyspy Książęce – ucieczka od stambulskiego zgiełku
Jest to grupka małych, malowniczych wysepek na Morzu Marmara. Skąd nazwa? W starożytności wyspy służyły za miejsce zsyłki książąt i księżniczek. Można się tam dostać płynąć promem ze Stmabułu z dzielnic Sirkeci, Bostanci lub Kadikoy. Turyści najchętniej odwiedzają dwie z dziesięciu wysp: Büyükada i Heybeliada. Na Büyükada warto odwiedzić cerkiew św. Jerzego, a na drugiej wyspie budynki nieczynnego już seminarium duchownego. Co ciekawe, na wyspach możemy poruszać się wyłącznie pojazdami państwowymi. Dlaczego? Wynika to ze stromych i wąskich dróg, które wiją się po wyspach. Dlatego ruch pojazdów mechanicznych jest zabroniony. Do niedawna środkami transportu po wyspach były rowery i dorożki konne, które ustąpiły miejsca niewielkim pojazdom elektrycznym. Wyspy to prawdziwa oaza spokoju z urokliwą zabudową.
Çanakkale – miasto w północno – zachodniej Turcji
Główną atrakcją miasta jest XIX wieczna wieża zegarowa. Została zbudowana z surowca sprowadzonego specjalnie z miasta Ayvalık, z różowego granitu. Wieża ma pięć pięter. Z czterech stron zawieszone są tarcze zegarowe. W późniejszych latach do wieży została dobudowana fontanna. W pobliżu wieży znajdziemy klimatyczne lokale oraz hotele. To właśnie w tym mieście znajduje się statua konia trojańskiego, która jest prezentem od hollywoodzkiej ekipy filmowej „Troja”. Kolejną atrakcją wartą odwiedzenia jest Lustrzany Bazar, do złudzenia przypominający Bazar Egipski w Stambule. Çanakkale to miasto portowe, a więc na pewno nie przejdziemy obojętnie obok portu, z długą nadmorską promenadą wzdłuż której rozciągają się urokliwe knajpki. Dla amatorów muzeów i zabytków, miasto ma do zaoferowania Muzeum Marynarki Wojennej, Twierdzę Çimenlik, Muzeum Wojskowe. Miasto jest naznaczone ważną historią – chodzi mianowicie o Bitwę o Galipoli, która rozegrała się w latach 1915-16.
Ayvalık –turecko grecki mix
Trzymając się Turcji Egejskiej należy wspomnieć o miasteczku Ayvalık. Jest ono na tyle blisko greckiej wyspy Lesbos, że kursują między nimi promy. Miasto słynie m.in. z produkcji oliwy z oliwek oraz czarujące zabudowy z czasów osmańskich. W czasach Imperium Osmańskiego, Ayvalık było niemal w całości zamieszkane przez Greków i posiadało autonomię. Dziś, na próżno szukać greckich mieszkańców, ponieważ większość z nich wróciła do Grecji lub przeszła na islam i wtopiła się w społeczeństwo. Stąd, w dużym uproszczeniu, mix kultury greckiej i tureckiej, co tworzy niepowtarzalny klimat. Co zobaczyć? Meczet Zegarowy, który początkowo pełnił funkcję cerkwi lecz z czasem przekształcono go w świątynię muzułmańską. Wartym odwiedzenia jest również promenada z restauracjami, kawiarniami i straganami.
Antalya – centrum Riwiery Tureckiej
Miasto w południowo-zachodniej Turcji. Zabytki są dobrze zachowane i pochodzą głownie z czasów starożytnych. Większość z nich możemy podziwiać w centrum miasta. Głównymi atrakcjami są: Brama Hadriana, która jest swego rodzaju granicą między starówką a nowoczesnym duchem miasta. Cała dzielnica Kaleiçi, która skrywa dobrze zachowane zabytki m.in. zabytkowy port, Złamany Minaret czy architekturę osmańską.
Side – antyczna perła
Punkt obowiązkowy na wycieczkowej mapie turystów z Riwiery Tureckiej. Do największych atrakcji należą ruiny amfiteatru, łaźni oraz świątyni Apolla. Zwiedzanie zabytków umili nam spacer czarującym deptakiem z licznymi sklepikami i kawiarniami.
Jeśli jesteście zaciekawieni którymś z miejsc, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z nami!
Commentaire (0)