Jak powszechnie wiadomo Turcja to kraj duży, a co się z tym wiąże…. To kraj bardzo różnorodny. Pod wieloma względami. W zależności od regionu, w tym samym czasie, możemy spotkać śnieg i rozkwitające w słońcu tulipany, bujną zieleń i spalone od słońca wzgórza…. Dziś przygotowaliśmy zestawienie kilku miejsc, które warto odwiedzić w Turcji. Są one rozsiane po różnych regionach kraju – dla każdego coś dobrego.

Zaczynamy od miasta jedynego w swoim rodzaju…Stambuł 

Stambuł to jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Europejskim i azjatyckim. Jest to największe, najbardziej zaludnione i najbarwniejsze miasto w Turcji. Oficjalne dane mówią, że Stambuł zamieszkuje…. 15 milionów ludzi! To właśnie tutaj możemy zobaczyć słynną Hagię Sofię, Błękitny Meczet, Pałac Topkapı, wieżę Galata. Stambuł to most łączący Europę i Azję. Oprócz zabytków Stambuł oferuje sporą gamę festiwali filmowych, muzycznych, teatralnych, wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby. Jest to prawdziwa bomba kulturowa. Miasto żyje praktycznie całą dobę. W zależności od dzielnicy odnajdą się tu miłośnicy życia nocnego, ale również podróżnicy spragnieni odkrywania zabytków.

 

Pamukkale – w dosłownym tłumaczniu na język polski oznacza bawełniany zamek

Obowiązkowy punkt na mapie dla turysty. Miasteczko otoczone polami bawełny, z białymi tarasami wapiennymi, po których spływa błękitna woda, bogata w składniki mineralne z gorących źródeł. Wypływająca z nich woda, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady tworzą liczne nacieki. Wykorzystując nierówności terenu, powstają półkoliste baseny wody termalnej ukształtowane w formie tarasów, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Pamukkale, wraz z pobliskim Hierapolis, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Kapadocja – kraina księżycowego obrazu

To miejsce obłędne i oszołamiające. Na pewno wywarło ogromne wrażenie na każdym kto miał okazję Kapadocję odwiedzić. Unikatowość tego miejsca polega na charakterystycznych formach tufowych oraz domach i kościołach wykutych w tych wulkanicznych skałach. Krajobraz Kapadocji tworzą liczne doliny, wąwozy, kominy skalne i wspomniane wyżej, wyżłobione domostwa i kościoły, które aż do średniowiecza były ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa i dały początek idei życia klasztornego. Czy to kolejne zaskoczenie, że życie klasztorne narodziło się w muzułmańskiej Turcji ? 🙂

 

 

Jezioro Salda – tureckie Malediwy

Kraterowe jezioro, w regionie Burdur, kiladziesiąt kilometrów od Denizli. Swoją popularność wśród ludności lokalnej zawdzięcza zawartym w wodzie związkom hydromagnezytu. Wierzy się, że mają one lecznicze właściwości na dolegliwości deramtologiczne. Ze względu na przejrzysty kolor wody i biały piasek zaczęto nazywać jezioro tureckimi Malediwami, co na zagranicznego turystę podziałało błyskawicznie. Miejsce zyskało popularność również wśród grona akademickiego, które na jeziorze Salda przeprowadziło liczne badania. Dowiodły one, że ​​jest to jedno z niewielu miejsc, w których wciąż rosną pradawne glony stromatolitowe. Aby chronić niezwykłości tego miejsca, krajowe władze postanowiły utworzyć tu park narodowy. Projekt ma zakończyć się w 2023 roku.

 

Myra i Demre – miasto św. Mikołaja

Miasto istniało co najmniej od V w.p.n.e. Jego kres datuje się na XI wiek, wskutek licznych trzęsień ziemi, powodzi i najazdu Arabów, które przyczyniły się do opuszczenia miasta. W czasie rozkwitu, Myra była jednym z największych portów morskich na wybrzeżu i produkowała własne monety. Interesującym punktem zwiedzania tego miejsca jest m.in. kompleks grobowców licyjskich wykutych w skałach czy amfiteatr wydrążony w skale.
A jaki związek ma turecka Myra ze św. Mikołajem? Otóż Święty był biskupem antycznej Myry i został pochowany w kościele pod jego wezwaniem, w oddalonym o kilometr Demre (antyczna Myra).

Kekova – podwodna wyspa

Mała wysepka w pobliżu Demre. Są to ruiny zatopionego w efekcie trzęsień ziemi miasta Kekova. Ówczesne władze bizantyjskie podjęły próbę odbudowania miasta, jednak najazdy arabskie spowodowały jego opuszczenie. Dzięki krystalicznej wodzie, możemy zobaczyć fragmenty zatopionych ruin oraz pamiątek z czasów starożytnych.

 

Czy ten wpis zachęcił Was do odwiedzenia któregoś z tych miejsc? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wycieczek i kontaktu z nami! 🙂