Nadszedł czas, aby zaspokoić Waszą ciekawość kolejnymi powodami, dla których warto odwiedzić Turcję. Bez zbędnego przedłużania-zapraszamy do lektury!

  1. Rozległe plaże

W Turcji Egejeskiej najpopularniejszą plażą jet Ölüdeniz-raj dla paralotniarzy. Odcień błękitu morza jest niepowtarzalny. Na Riwierze Tureckiej wspomniana wcześniej plaża Kleopatry, którą Marek Antoniusz podarował w prezencie Kleopatrze. Idąc dalej plaża Patara – najdłuższa plaża w Turcji. W regionie Muğla możemy wypocząć na plaży Iztuzu – plaża z białym piaskiem.

  1. Kawa po turecku i turecki cay

To kolejny powód by odwiedzić Turcję! Kawa po turecku jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Kawa mocna,czarna, najlepiej z cukrem. Unikatowy jest sposób jej parzenia. Należy do tygielka wsypać 2 łyżeczki kawy i cukier i zalać całośc filiżanką zimnej wody (tureckie, małe łyżeczki). Oprócz kawy w Turcji pije się çay, czyli herbatę, Napój ten jest jeszcze bardziej popularny od kawy. Herbata musi być zawsze gorąca i jest popijana cały dzień. Przed zaparzeniem należy susz herbaciany wypłukać pod bieżącą wodą, następnie zalać wrzątkiem i gotować w specjalnym imbryczku, na malutkim ogniu przez około 20 minut.

  1. Balony w Kapadocji

Kapadocja to niezwykła kraina, która co roku przyciąga miliony turystów. Lawa i popiół pokryły rejon obecnej Kapadocji i w połączeniu z piachem stworzyły tuf. Znakiem rozpoznawczym Kapadocji oprócz kominów z tufowej skały, są też kolorowe balony, z których o wschodzie słońca można zobaczyć piękny widok na Narodowy Park Göreme wpisany na światową listę UNESCO. Unikatowe są również wykute w skałach kościółki, domy , hotele czy podziemne miasta. Nie bez przyczyny nazywa się Kapadcoję księżycową krainą.

  1. Niezwykła natura

Turcja jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Rozległe plaże, morze, góry, dzika przyroda, bujna roślinnośc, zgiełk i spokój. Warte zobaczenia są: Pamukkale, Kapadocja, Rize i region Morza Czarnego, Dolina Motyli w regionie Muğla, Izmir, Datca i wiele wiele innych….

  1. Podróż bez paszportu

Ostatnim i ale jakże ważnym punktem jest podróż bez paszportu. Polacy mogą wjechać na teren Turcji tylko z dowodem w ręku! Jest to bardzo duże ułatwienie w stronę Polaków.